Bursa Valiliği
Bursa Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bursa Valiliği
Bursa Valiliği

ITSO İnşaat Sektörü Temsilcilerine Yönelik Seminer Düzenledi

12.09.2012

 

 

 

Yeni yürürlüğe giren ‘Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik’ ile ilgili İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) üyeleri bilgilendirildi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) 20. Meslek Komitesi, ‘Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik’ hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla 09.04.2012 tarihinde toplantı düzenledi. Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya inşaat sektöründe faaliyet gösteren İTSO üyelerinin ilgisi yüksek oldu.

Toplantıda açılış konuşması yapan İTSO 20. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Özgür Öztürk, toplantıyı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte organize ettiklerini söyledi. 16 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete’de, ‘Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında’ yeni bir yönetmelik yayınlandığını belirten Öztürk toplantıda yeni yönetmelik hakkında sektör temsilcilerinin bilgilendirileceğini belirtti.

Kayıtlı müteahhit sayısı bakımından Bursa’nın Türkiye’de 5. il pozisyonunda olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yapım İşleri Şube Müdürü Faik Gürocak, yönetmelik gereği 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren inşaatlarda yetki belgesiz usta çalıştırılmaması gerektiğini söyledi. Gürocak, “Artık müteahhitlik yapmak isteyenler odalara kayıt olması gerekiyor. Bu yönetmelik kayıt altına alınan firmaların gerek gerçek, gerek tüzel kişilerin hepsinin hissedarlarının, hisse oranlarının, yapılarının ve her şeyinin kayıt altına alınmasıyla ilgili olarak çıkarılmış bir yönetmeliktir” dedi. İl Müdürlüğü olarak şu ana kadar binin üzerinde müteahhide yetki belgesi numarası verdiklerini ve bunların yaklaşık 100’ünün İnegöl merkezli firma olduğunu belirten Faik Gürocak, “12 binin üzerinde ustayı kayıt altına aldık. Bu da Türkiye’de 2. olmamızı sağlayan bir değerdir” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısı Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde görevli Makine Mühendisi Özgen İrteş ve Murat Taşyar ile İnşaat Teknikeri Mehmet Taşkesen in sunumlarının ardından son buldu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır