Bursa Valiliği
Bursa Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Bursa Valiliği
Bursa Valiliği
AFAD GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ

Afet ve acil durumlara ilişkin olarak afet risklerinin azaltılması ve kayıplarının önlenmesi, tüm kurumsal yapıların ve toplumun iş birliğini gerektirdiğinden, ülkemizde afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD Başkanlığı tarafından AFAD Gönülülük Sistemi başlatılmıştır.

Proje kapsamında afet öncesi, esnası ve sonrası faaliyetlerde gönüllü olmak isteyen vatandaşlara, görev alanlarında eğitimler verilmekte ve gönüllülük sistemi içerisindeki performansları takip edilmektedir.

Herkese açık uzaktan eğitimler ve sonrasında yüz yüze Gönüllülük Projesi, gönüllülerin katılımını ve eğitimler ile devam edecek olan bilgilendirilmesini kapsayan bir sistem olarak kurgulanmıştır.

AFAD Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek, afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanacak ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilecektir.

AFAD Gönüllüsü olmaya istekli ve e-devlet şifresi olan herkes gönüllü olabilmektedir.

AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınmakta olup, başvuru yapan kişiler SMS ve e-posta yoluyla https://gonullu.afad.gov.tr linkinde yer alan portala yönlendirileceklerdir.

Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilecektir.

 

Konuya ilişkin bilgilendirme broşürleri aşağıda yer almaktadır.

Broşür-1

Broşür-2